Ознака: трансплантација на срце

Меџити го разреши кардиохирургот Јовев кој ја изврши првата трансплантација на...

Овие се транзиторни, минливи позиции и функции. Нема некој засекогаш тука бесмртен да биде, ниту јас ниту некој друг, ниту директорите, рече министерот за...

Успешно изведена шестата трансплантација на срце, пациентот заздравува

Успешно беше извршена шестата трансплантација на срце во Македонија. Донор на срцето била млада девојка на која ѝ била дијагностицирана мозочна смрт во вторникот....

Младиот Иле заздравува по трансплантацијата на срце

Министерот за здравство Венко Филипче, на социјалните мрежи објави фотографија од Иле Стрезовски, на кој му беше извршена трансплантација на срце. Според министерот, Иле полека...

Васил Огњановски: Му благодарам на семејството што спаси три животи, од...

Операцијата се направи. Полека го будат. Очекувањата се големи. Еднаш докторите го спасија, го вратија меѓу живите, сега тоа го прават уште еднаш и...

Филипче: Бевме немоќни да го спасиме Иван – сега тој доби...

Сите ние, а и самиот пациент Иван Огненовски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи сите механизми на лекување...

Доктор Мојсова: Сочувство до семејството, срцето на нивната драга сѐ уште...

Сакам да изразам сочувство на семејството и да им кажам дека срцето на нивната драга чука и дека во суштина сѐ уште живее -...