Ознака: Токио 2020

Македонските олимпијци имаа успешен настап

Македонската осумчлена спортска експедиција ја обележи таеквондистот Дејан Георгиевски, кој освои сребрен медал, единствен за Македонија во Токио. Игрите, кои завршија вчера, а беа...

Томас Бах ја прифаќа можноста дека Игрите во Токио можеби нема...

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах открил дека постои можност Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио целосно да бидат откажани. Поради коронавирусот...

Картонски кревети за спортистите на Токио 2020

Токио 2020 има за цел да го минимизира отпадот од ресурси при користењето материјали за време на Олимписките игри и постави цел 99 отсто...

Билети за Токио 2020 – нема проблем, ако имате 60.000 долари!

Станува збор за луксузен пакет, кој вклучува присуство на церемонијата на свеченото отворање и затворање на Игрите, билети за деветдневните атлетски натпревари на најубавите...

„Последици“ за американските спортисти ако протестираат во Токио 2020!

На Панамериканските игри во Лима, Перу, мечувалецот Рејс Имбоден и фрлачката на кладиво Гвен Бери на победничкиот подиум протестираа против социјалната неправда Шефовите на олимпискиот тим...

Токио е сѐ поблиску за македонските каратисти

Со неодамнешната бронза од ЕП, Павлов оствари огромен скок и сега е на 40-то место на најновата листа за ЛОИ 2020, на која највисоко...

Следуваат возбудливи 365 предолимписки денови

Од утре почнува за Македонија спортски значајната година, предолимписка. Во неа, како што кажува и самиот предзнак, година пред Летните олимписки и Параолимписки игри...

Продолжува општата француска ракометна доминација

Женската репрезентација на Франција стана и европски првак, што за француските ракометни селекции и тимови беше шесто злато од последните 16 големи натпреварување во...

Бил Гејтс ќе соработува со организаторите на Токио 2020

Милијардерот и основач на компанијата Мајкрософт, Бил Гејтс ќе соработува со организацискиот комитет на Олимписките игри во 2020 година, кои ќе се одржат во...