Ознака: техничка влада

Владата функционира потполно и непречено, истакна Џафери

Премиерот Талат Џафери во интервју за „Дојче Веле“ се осврна на предложените промени во составот на техничката Влада која тој ја предводи при што...

Ковачевски: Ќе биде светски феномен да падне влада што е задолжена...

Техничката влада кај нас е светски феномен, што не постои никаде во свет и сметам дека би бил уште еден светски феномен влада што...

Џафери на првата седница на техничката Влада: Пред нас е клучна...

Техничкиот премиер Талат Џафери, во обраќањето на првата, конститутивна, седница на новоизбраната Влада порача дека нивна клучна задача ќе биде организирање слободни, фер и...

Премиерот и министрите од техничката влада почнуваат со своите активности

Преодната влада денеска ќе ја одржи првата седница. Премиерот Талат Џафери откако ја презема функцијата од неговиот претходник Димитар Ковачевски вчера ја закажа седницата...

Тошковски: Ќе присуствувам на седница на Владата, доколку е приоритет

Министерот за внатрешни работи во техничката влада Панче Тошковски изјави дека ќе присуствува на седница на владата предводена од Талат Џафери, доколку тоа е...

Почнува мандатот на третата техничка Влада пред парламентарните избори на 8...

Единаесеттите парламентарни избори во земјава ќе се одржат на 8 мај, а седмите претседателски избори на 24 април. До формирањето на нова влада до...

Ковачевски: Верувам дека Владата ќе остане посветена на државните приоритети и...

Досегашниот премиер Димитар Ковачевски преку социјалната мрежа „Фејсбук“ упати честитки до новоизбраниот состав на Владата, посакувајќи и успешна и ефикасна работа. - Верувам дека ќе...

Пендаровски им посака успешно работење на членовите на преодната Влада

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва по завршувањето на седницата во Собранието за избор на преодна Влада за спроведување на изборите за пратеници, во...

Џафери: Со восхит, чиста совест и со полна одговорност ја преземам...

По свечената изјава на министрите во составот на техничката влада, нејзиниот претседател Талат Џафери даде прва изјава во својство на премиер, но посочи дека...

Со 65 гласа „за“ избрана техничката Влада предводена од Талат Џафери

Собранието со 65 гласа „за“ и тројца „против“ ја изгласа техничката влада предводена од Талат Џафери. На седница присуствуваа 111 пратеници. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ...