Ознака: тест

Времето е тест за нашиот физички и психички имунитет

Неочекуваната промена на временските услови и наглите варијации на температурата во текот на денот претставуваат вистински тест за нашиот физиолошки и имунолошки систем, бидејќи...

Лога за Манев: Судија што не положил психолошки тест за личност...

Министерот за правда, Кренар Лога, испрати писмен допис до Судскиот совет на Македонија, во кој се бара Советот да постапи во согласност со законските...

Тест на крвта може да го забрза откривањето на 50 вида...

Покрај откривањето присуство на рак, тестот „галери“ може да идентификува цврсти тумори во ткивата, како што се дојката, црниот дроб, белите дробови и дебелото...

Одобрен првиот домашен тест што открива и ковид и грип

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот домашен тест што може да открие и ковид и грип. Тестот користи брис од нос...

Задолжителен негативен тест за влез во Грција – мерката продолжена до...

Одлуката за задолжителен негативен ПЦР или рапид-тест за влез во Грција, и за вакцинираните и за невакцинираните и за оние кои прележале Ковид-19, воведена...

Изборите како тест за сите

Иако изборите се локални, атмосферата и регуларноста на секој изборен процес се дел од тестот за нашиот демократски капацитет да бидеме дел од ЕУ....

Предвесник на бура или тест за хуманост

Додека европските лидери ја вратија реториката на стравот од нов бран бегалци што континентот ќе се бори да ги акомодира, ние очигледно немаме проблем...

Италија: Тест за учениците покажа дабакл на наставата од далечина

Учењето од далечина е вистински дебакл, покажа таканаречениот тест Инвалси, кој се спроведува низ цела Италија со цел да се утврди нивото на знаење...

Евровизија ќе го тестира Дамијано за дрога

Евровизија ќе го тестира за дрога пејачот Дамијано – фронтмен на победничкиот рок бенд „Манескин“ од Италија. Организаторите на Евровизија (ЕБУ) истакнаа дека се свесни за...

Пандемијата како тест и за администрацијата

Една година од почетокот на епидемијата, економистите ја отвораат темата за тоа колку државната и локалната администрација се приспособиле на новонастанатите услови на живеење...