Ознака: Солун

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали го оштетиле споменикот на жртвите на холокаустот во Солунскиот универзитет Аристотел, јави „Катимерини“ . Напаѓачите со сина боја нацртале крст и други симболи на...

Протести во Грција против Договорот од Преспа

Мирни протести против Договорот од Преспа и против владата, синоќа се одржаа во Солун и во градовите Хања и Ираклио на грчкиот остров Крит. Над...

Приведени и повредени во Солун поради дебата за договорот со Македонија

Околу три часа траеја инцидентите во Солун поради политичката дискусија „Македонското прашање: придобивките од договорот и перспективите на Балканот“ организирана од СИРИЗА, јавија локалните...

Нов подем на национализмот во Грција

Национализмот повторно се разгори во Грција, меѓу другото и поради обновените преговори со Македонија. Во силно поларизираната јавна дискусија, претходните судири околу штедењето се...

Осуди за нападот над солунскиот градоначалник

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, го осуди нападот врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. На својот твитер-профил Ципрас напиша дека напаѓачите се екстремни десничари...

Четворица уапсени за нападот врз солунскиот градоначалник

Грчката полиција уапси четири лица под сомнение дека учествувале во вчерашниот напад врз градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис. Прво беа уапсени еден 20-годишен и еден...

ВИДЕО: Градоначалникот на Солун претепан од грчки националисти

Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун синоќа беше нападнат од толпа луѓе за време на церемонијата за одбележување на годишнината од геноцидот на Пондите –...

Силно невреме во Солун

Силна бура со грмотевици, проследена со град, го погоди попладнево Солун, при што градската противпожарна спасувачка служба примила повеќе од 300 повици за помош. Спасена...

Уште една „клучна“ средба

Според премиерот Заев, во последно време нема некакви новости што би ги споделиле со јавноста Интензивната динамика на средби и разговори за спорот за името...

Издишува ли „балонот со оптимизам“

И по последната средба во Солун на министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров, како дел од...