Ознака: Солун

Димитров: Испитувавме комбинации прифатливи за двете страни

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации...

Димитров: Политички ние сме дел од ЕУ, географски веќе сме таму

Ја делиме истата судбина со ЕУ, но се уште не сме на масата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на третиот квадрилатерален министерски...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за решавање на...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок...

Димитров и Коѕијас повторно заедно на квадрилатералната средба во Солун

Во Солун вечерва почнува третата квадрилетерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините...

Димитров и Коѕијас на квадрилатерален состанок во Солун

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, утре и задутре треба да учествуваат на квадрилатералниот состанок во Солун. Двајцата министри...

Солун нова попатна станица во разговорите со Грција

Кратката изјава што посредникот Метју Нимиц ја даде завчера во Виена по заедничката средбата со шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија, Никос...

Од Солун до Софија и назад

Изненадува и повторно обесхрабрува тоа што европските челници, и покрај многубројните досегашни искуства, не само што го толерираат тоа туку и самите безглаво се...