Ознака: сириза

СИРИЗА со реакција за изјавата на Мицкоски

„СИРИЗА категорично го осудува новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа од претседателот на ВМРО, господинот Христијан Мицкоски и го повикуваме конечно да се...

СИРИЗА ги достави меморандумите со Македонија, вели дека ратификацијата е од...

Во облик на предлог закони, како што и најави вчера, грчката опозициска партија СИРИЗА, во парламентот ги достави меморандумите со Македонија, донесени по втор...

СИРИЗА ќе ги поднесе трите меморандуми со Македонија во грчкиот парламент

СИРИЗА во следниот период ќе ги поднесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со Македонија, соопшти портпаролката на грчката опозициска партија Вула Кехаја на...

Каселакис: Ја повикуваме новата власт во Северна Македонија да се вразуми...

Ние, како партија која скапо го плати својот патриотизам, го повикуваме новото раководство на Северна Македонија да се вразуми и да размисли за своите...

Лидерот на СИРИЗА и неговиот сопруг планираат да склучат брак и...

По изгласувањето на законот за истополовите бракови, лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Стефанос Каселакис и неговиот сопруг Тајлер Макбет на лето ќе склучат...

Грците ја изедоа погачата што ја добија во Нивици

ЗОШТО НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА ГЛАСАЧИТЕ ГО ОТПИШАА СВОЈОТ ПОТПИСНИК НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, АЛЕКСИС ЦИПРАС Како поранешен премиер Ципрас успеа (се разбира со помош...

СИРИЗА почнува нова ера без Ципрас

По 15 години, грчката опозициска партија СИРИЗА ќе треба да избере нов лидер, откако Алексис Ципрас вчера соопшти дека се повлекува од позицијата, а...

Ципрас си поднесе оставка од функцијата претседател на СИРИЗА

Одлучив да предложам избор на ново раководство на партијата, за кое нема да бидам кандидат, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во денешната вонредна...

Нова демократија со 20 отсто разлика пред СИРИЗА по пребројани 70...

Нова демократија со убедливо водство од над 20 отсто разлика во однос на СИРИЗА се чини дека е големиот победник на парламентарните избори во...

ЕУ со недостиг на стратегија, визија и лидерство е голем губитник...

Економски и геополитички, Европа е големиот губитник од војната во Украина, Европската унија има недостиг на лидерство, визија, стратегија, порача претседателот на СИРИЗА Алексис...