Ознака: руска дума

Руската Дума усвои Закон за конфискација на имот поради ширење лажни...

Долниот дом на рускиот Парламент денеска го усвои во прво читање нацрт-законот за конфискација на имотот на осудените за ширење лажни информации за вооружените...

Путин достави нацрт-закон до руската Дума за раскинување на договорот со...

Рускиот претседател Владимир Путин достави до Државната Дума нацрт-закон за раскинување на меѓународните договори на Советот на Европа, кои се однесуваат на Русија. Според руски...

Руската Дума одлучи, саботерите-терористи ќе се казнуваат со доживотен затвор

Пратениците на руската Државна дума го усвоија предлог-законот против „саботажа“ во прво читање. Нацрт-законот ги класифицира деструктивните и терористичките активности во Русија како „саботажа“...

Русија го усвои спорниот предлог-закон за ограничување на Интернет

Руските законодавци на четврто читање го одобрија спорниот предлог-закон, кој ќе и овозможи на Москва да го запре интернет сообраќајот во земјата за странски...