Ознака: ракети

Хутите нападнаа американски танкер, САД и Велика Британија го ракетираа главниот...

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група Јахја Сареа, додека САД...

Белата куќа и Пентагон нема да можат да ја снабдуваат Украина...

Претставниците на Белата куќа и Пентагон предупредија дека САД наскоро нема да можат да снабдуваат ракети за украинските системи за воздушна одбрана „Патриот“. Како...

Нови ракети ќе бидат лансирани во 2024 година

Неколку нови европски и американски ракети ќе ги направат своите први летови во 2024 година, додека воздушната индустрија се соочува со недостиг од летала...

Украина добила моќен ракетен систем од САД, потврди Зеленски

Американските балистички ракети со долг дострел се тајно испратени во Украина и се користат на бојното поле против Русија, изјави официјален претставник запознаен со...

Ким Џонг-ун нареди поголемо производство на ракети и муниција: Мораме да...

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун повика на зголемување на производството на ракети за да може земјата да добие „доминантна воена моќ“ и да биде подготвена...

Украина ќе може да гаѓа цели зад линијата на фронтот со...

Британскиот министер за одбрана Бен Валас денеска соопшти дека Велика Британија испраќа крстосувачки ракети со долг дострел во Украина за да помогне во борбата...

Белгород бомбардиран со ракети, жесток напад на територијата на Русија

Руската воздушна одбрана соборила четири ракети над Белгород, на границата со Украина, а повредена e една жена, соопшти гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков. -...

По жестоки битки околу Бахмут и Запорожје, Зеленски побара од ЕУ...

Војната во Украина е во 353ти ден, а по жестоките конфликти околу Бахмут и Запорожје, украинскиот претседател Володимир Зеленски побара помош од ЕУ за...

Британија планира да испрати 600 ракети „бримстон“ во Украина

Велика Британија планира да испрати 600 ракети „бримстон“ во Украина за да ја поддржи таа земја во нејзината борба против Русија, изјави денеска британскиот...

Русија почна да произведува интерконтинентални балистички ракети Сармат, со дострел од...

Во Русија почна сериското производство на најновата интерконтинентална балистичка ракета Сармат, изјави директорот на Државниот ракетен центар Макеев, Владимир Дегтијар. – Ракетниот систем веќе е...