Ознака: ракетен напад

Хамас изврши нов силен ракетен напад врз Ерусалим и Тел Авив

Силен ракетен напад е извршен денеска врз Ерусалим и Тел Авив, принудувајќи ги пратениците од Кнесетот сред седница да заминат во засолништа. Сирените за воздушен...

Хамас истрела стотици ракети кон израелскиот град Ашкелон, масовниот напад е...

Палестинската милитантна група Хамас објави дека извршила ракетен напад врз израелскиот град Ашкелон, откако на населението му даде рок до 17 часот по локално...

Хамас истрела десетици ракети од Појасот Газа кон Израел

Десетици ракети утрово се истрелани од Појасот Газа кон Израел, при што загина една жена. Во нападот повредени се две лица. Одговорноста за нападот ја...

Системот за противвоздушна одбрана „Патриот“ е оштетен, потврди Вашингтон

„Ројтер“ Противракетниот одбранбен систем „Патриот“ од американско производство што го користат украинските сили најверојатно претрпел одредена штета од руски воздушен напад, но се чини дека...

Судирите во Ал Акса доведоа до ракетна размена на Блискиот Исток

Израелската армија гаѓаше цели во Либан и во Појасот Газа Израел го нападна јужен Либан рано утринава и продолжи да бомбардира цели во Појасот Газа,...

Осум ракети истрелани кон турска база во Ирак, шиитска милиција презеде...

Турската воена база Зилкан во областа Ниневија во северен Ирак денеска била погодена со ракети, соопштија претставници на полуавтономниот курдски регион во северен Ирак. Според...

Жителите на Киев повикани да штедат струја во вечерните часови

Жителите на Киев денеска се повикани да ја намалат употребата на електричната енергија во вечерните часови, откако рускиот ракетен напад ја оневозможи електричната инсталација...

Зеленски бара остар одговор од Западот по руското ракетирање

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска на Твитер објави неколку фотографии од Киев, кој е само еден од градовите нападнати од руски ракети и беспилотни...

Првата епизода е одиграна, ќе има и други, вели Медведев за...

Првата епизода е одиграна, ќе има и други, изјави денеска заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, огласувајќи се по нападот на Русија...

Ракетните напади врз Украина се руски одговор, истакна Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денешните ракетни напади на Москва врз бројни украински градови ги опиша како одговор на „терористичките напади“ на руска територија и...