Ознака: Прокопис Павлопулос

Нов период во грчко-кинеските односи

Претседателот на Кина, Си Џинпинг, е во тридневна официјална посета на Атина по покана од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во...

Павлопулос: Турција да ги признае злосторствата врз Ерменците и Грците

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, ја повика Турција да ги признае, како што рече, злосторствата на претходните режими против Ерменците и Грците. По состанокот со претседателот...

Павлопулос: Европа не смее повторно да стане мрачен континент

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос повика на будност во одбрана на социјалната правда и солидарност, со цел Европа да не стане никогаш повеќе мрачен континент,...

Грчкиот претседател до Турција: Ние се залагаме за мирот и пријателството...

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос упати порака до Турција дека неговата земја е заговорник за мирот и пријателството меѓу народите и цврст гарант на меѓународните...

Павлопулос: Имаме обврска да ја одбраниме демократијата и во Грција и...

На претстојните евроизбори, имаме обврска да ја одбраниме демократијата, како во нашата земја, така и во нашето големо европско семејство, вели претседателот на Грција...

Грчкиот претседател упати пораки до Турција и до Албанија

Грција веќе е стабилна сила на мирот и безбедноста на Балканот и во поширокиот регион на Источниот Медитеран и целосно и практично ги почитува...

Кога ќе запре прогонот на Власите и на Македонците?

Отворено писмо до Прокопис Павлопулос, претседател на Република Грција Почитуван господине Павлопулос, морам да ви кажам некои работи, па поради тоа и ви пишувам....

Павлопулос: Потребно е целосно почитување на Договорот од Преспа

Договорот од Преспа треба да се толкува и применува согласно содржината и духот, а секоја тактика спротивна на тоа ќе ја блокира европската перспектива...

Павлопулос: Нема да прифатиме своеволни толкувања на Договорот од Преспа

Во честитката по повод Новогодишните и Божиќните празници, упатена до Грците што се во странство, претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос ги спомна и т.н....

Грчкиот претседател ја откажа свеченоста за годишнината од обновувањето на демократијата

Откако доцна синоќа, грчкиот претседател беше известен од грчкиот премиер за трагичните последици од пожарот, Прокопис Павлопулос одлучи да ја откаже свеченоста по повод...