Ознака: преселба

Седумкратниот светски шампион Хамилтон се сели во Ферари?

ФОРМУЛА 1 Луис Хамилтон (39) е подготвен за неочекувана преселба во Ферари за сезоната 2025, пишува „Би-би-си“. Неколку извори велат дека тврдењата за врски помеѓу...

Војниците на „Вагнер“ се подготвуваат за преселба во Белорусија, соопшти Јелизаров

Членовите на руската паравоена група „Вагнер“ на Евгениј Пригожин се подготвуваат да преминат во Белорусија според договорот со кој се стави крај на нивниот...

Климатските промени поттикнуваат преселба на народи

Ако во иднина се задржи трендот на високи емисии на стакленички гасови и нееднаков развој, во просек 170 милиони лица во шест региони ќе...

И мајмуните го менуваат акцентот кога ќе се преселат

Приматите на бразилските делови на Амазон најдоа начин да ја приспособат комуникацијата за подобро да се согласуваат со своите соседи. Мајмуните го користат „акцентот“...

Меган и Хари од Канада се преселија во Калифорнија

Хари и Меган, со нивниот десетмесечен син Арчи, ќе живеат во изолација близу Холивуд, во согласност со државните мерки за коронавирусот. Семејството ја напуштило изнајмената...

Повеќе од пет милиони граѓани од Западен Балкан заминаа во ЕУ

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу, изјави дека повеќе од пет милиони граѓани од Западен Балкан емигрирале во ЕУ во последните...

Бугарските камионџии се подготвуваат за голема преселба

Над 12.500 компании се лиценцирани во Министерството за транспорт на Република Бугарија за да вршат меѓународен превоз. Околу 75 отсто од нив поседуваат од...