Ознака: премиер

Оставка на палестинскиот премиер Мохамед Штајех

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех денеска изјави дека поднел оставка и својата одлука му ја пренел на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Штајех рече дека поднел оставка...

Еден преоден мандат и два грешни чекора во старт

Два аспекта се проблематични во врска со турнејата на техничкиот премиер. Прво, неговиот мандат е исклучиво поврзан со организирање на изборите, а не со...

Евтаназирани поранешен премиер на Холандија и неговата сопруга

ДРИС ван Агт, демохристијанскиот премиер на Холандија од 1977 до 1982 година, почина со помош на евтаназија, соопшти организацијата за човекови права што тој...

Преодна или политичка влада, прашање е сега!

Дилемата пред која е исправена македонската јавност по истакнувањето на приоритетите на новата преодна влада е дали станува збор за влада што само ќе...

Џафери: Со восхит, чиста совест и со полна одговорност ја преземам...

По свечената изјава на министрите во составот на техничката влада, нејзиниот претседател Талат Џафери даде прва изјава во својство на премиер, но посочи дека...

Кој е Габриел Атал, новиот француски премиер?

Новиот шеф на француската влада, дете на париските елитни кругови, доаѓа со значително политичко искуство и покрај неговата младост По неколкудневни шпекулации, Емануел Макрон ја...

Не се крши законот со тоа што се предлага Џафери да...

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека е обврска на сите политички партии да учествуваат во влада која треба на техничко ниво да ги спроведе изборите,...

Талат Џафери ќе биде технички премиер од 28 јануари

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок во партиското седиште одлучило актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери да биде технички претседател...

Груби: Би било добро жена да е технички премиер

Следната недела на лидерска средба во Собранието ќе се одлучи дефинитивно за датумот на изборите, вели вицепремиерот за политички систем и односи меѓу заедниците...

Ред мраз, ред искри, но сѐ за доброто на државата и...

Кохабитација меѓу премиерот и претседателот во Хрватска Кохабитацијата може да придонесе за политичка стабилност и контрола само доколку двете страни соработуваат во интерес на доброто...