Ознака: поплава

Поплави во Русија и Казахстан: Нивото на реката Урал во Оренбург...

Нивото на водата во реката Урал во Оренбург во текот на ноќта надмина 11 метри и достигна 1.120 сантиметри, изјави првиот заменик градоначалник Алексеј...

Русија евакуираше околу 2.000 луѓе од нивните поплавени домови во Орск

Околу 2.000 луѓе беа евакуирани од своите домови во рускиот град Орск, еден ден по издигнувањето на реката Урал, поплавувајќи ги селата покрај реките...

ВИДЕО: Поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

Во Њујорк денеска е прогласена вонредна состојба, кога голем дел од областа беше поплавена поради невремето, јавува „Би-Би-Си“. Метростаниците се затворени, а дел од патиштата...

Високиот водостој на реките предизвика штети во земјоделството и на инфраструктурата

Нивото на реката Вардар кај селото Раотинце, Општина Јегуновце, е високо и не е променето од синоќа. Водостојот на Вардар е висок и кај...

НАТО стравува дека Русија мапира витална подводна инфраструктура

НАТО отвори нов центар за да помогне во заштитата на подморските цевководи и кабли по сè уште нерешениот наводен напад на гасоводите „Северен тек“,...

Обилните дождови предизвикаа поплави во Солун и на Халкидики

Обилните дождови предизвикаа проблеми во Солун и во реонот на Муданија, на полуостровот Халкидики, изјави директорот на Службата за цивилна заштита на регионот Централна...

Се излеа Крива Река, однесени пешачки мостови и поплавени домови во...

Крива Река и Киселичка Река вечерва се излеаја и предизвикаа големи штети, однесени се пешачки мостови, поплавени се домови на граѓаните, а селото Т'лминци...

Нагазните мини носат висок ризик во поплавените места, Зеленски шокиран од...

Пробивањето на голема брана во јужна Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето на нагазни мини, предупреди Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК). Како што...

Украина евакуираше повеќе од 17.000 луѓе од поплавените подрачја

Повеќе од 17.000 луѓе досега се евакуирани од поплавените подрачја откако браната Каховка беше делумно уништена, изјави главниот украински обвинител Андриј Костин. - Повеќе од...

Околу 80 места се во опасност по уривањето на браната Каховка,...

Украинската јавна телевизија Суспилне го објави најновиот извештај за последиците од уништувањето на браната Каховка, споделувајќи и мапа на која се гледа точно каде...