Ознака: план

Продолжување на две војни и 50 избори: Економијата ќе се соочи...

Со постојани воени конфликти, зголемени екстремни временски услови и значаен број национални (парламентарни и претседателски) избори што претстојат, веројатно е дека 2024 година ќе...

Индиската мека моќ што создава баланс на глобален план

Ретко кога терминот мека моќ се идентификува во толку полн капацитет како на примерот за Индија. Во една интересна анализа, угледната „Геополитика“ образложува дека...

Како бледнее сенката на родовите недоследности при вработувањата

Економската емиграција на работниците, очигледно, битно влијаеше на стапката на невработеност. Таа сега е на најниско ниво од 14 отсто. На изглед, добриот тренд...

Османи – Агелер: Акцискиот антикорупциски план прв приоритет во Стратешкиот дијалог...

Справувањето со геополитичките предизвици во регионот, како и континуираната американска поддршка за нашиот евроинтегративен процес, беа теми на разговор на денешната средба на министерот...

Планот на Шолц и Макрон за Косово бргу би можел да...

Европската Унија (ЕУ) преку наводен план во 13 точки се обидува да постигне нормализација на односите помеѓу Србија и Косово, сметајќи на евентуалната евроинтеграција...

Претставен шестмесечен план за непречено снабдување со струја

Се подготвуваат сите домашни ресурси за максимално производство на струја, а од денеска треба да стартуваат и активностите за работната група со Бугарија што...

План од 10 чекори за запирање на војната во Украина подготвија...

Тројца премиери кои пред 10 дена го посетија Киев - полскиот премиер Матеуш Моравјецки, чешкиот Петр Фијала и Словенецот Јанез Јанша подготвиле план од...

Џонсон изнесе план за одговор на руската воена акција врз Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика лидерите да се приклучат на планот од шест точки за одговор на руската воена акција над Украина, што...

Шахпаска: До ноември реализирани 85% проценти од планот на програми и...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска имаше работна средба со директорот на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, Абдуш Демири,...

Констатирани екстремно високи температури, во иднина мерки за заштита во летните...

ПЛАН ЗА ИДНО СПРАВУВАЊЕ СО ГОРЕШТИНИТЕ ВО СКОПЈЕ Град Скопје изминатиов период изврши мерења со користење термална камера во три дневни интервали на повеќе локации,...