Ознака: Петре Шилегов

Шилегов со букет цвеќе ѝ ја предаде функцијата на Арсовска

Данела Арсовска од денеска и официјално е градоначалничка на Скопје и прва жена која ќе го раководи главниот град од осамостојувањето на Македонија. На локалните...

Шилегов: Нема да има кафуле на падините на Водно

Додека сум јас градоначалник, Водно ќе биде третирано како светост за скопјани. Толку напори вложивме да го ослободиме од возила, да пробиеме велосипедски патеки,...

Шилегов се сретна со градоначалникот на Цетиње

Градоначалникот Петре Шилегов денеска се сретна со градоначалникот на Цетиње, Црна Гора, Александар Кашќелан, Амбасадорката на Црна Гора Н.Е. Марија Петровиќ, како и со...

Со тунелот во Центар ја добиваме најголемата пешачка зона во Европа

Со тунелот под Лимак ја добиваме најголемата пешачка зона во Европа и го решаваме сообраќајот во Скопје за следните 50 години, изјави градоначалникот на...

Шилегов: Скопје станува град без шалтери преку „Скопје смарт сити“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција ги презентираше главните придобивки од проектот паметен град – „Скопје смарт сити“ на кој Град Скопје...

Шилегов ги повика скопјани да ги поздрават маратонците

На улиците на Скопје по 17-ти пат се одржува традиционалниот Виз Ер Скопски маратон, на кој има околу 7.000 учесници, од кои најголемиот дел...

Шилегов: Со велопатеки и над 12.000 нови велосипеди, Скопје е подготвено...

Градоначлникот Шилегов ја потпиша пристапницата кон Европската недела на мобилност 2021, со што и официјално започна ЕНМ 2021, под мотото „Движи се одржливо, остани...

Шилегов: Сите сме од иста страна во борбата со пандемијата

Сите знаеме дека самиот факт што се справуваме со нов и опасен вирус, за сите нас значеше дека не постои универзална процедура за справување...

Шилегов во Шуто Оризари: Скопје е град за сите

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со кандидатот за градоначалник на општина Шуто Оризари, Ферат Асан, вечерва одржаа маалски средби со граѓаните од...

Отворен реновираниот Бит-пазар – инвестиција вредна 250 милиони денари

Реновираниот центар Бит-пазар прераснува во најголемиот пазар во државата, место каде што може да се најде сѐ на едно место, беше истакнато на денешниот...