Ознака: осуда

МНР со осуда на заканите кон новинарот Александар Видиновски, по репортажата...

Министерството за нaдворешни работи и надворешна трговија најостро ги осудува заканите упатени на социјалните мрежи кон македонскиот новинар  Александар Видиновски од страна на лицето...

Лекарската комора бара итна разрешница на случајот со лекарот што беше...

Лекарската комора го осуди вчерашното убиство на докторот, кој со убодни рани беше пронајден мртов на паркингот пред поликлиниката Железара и бара од надлежните...

Европски пратеници остро реагираа на безумните испади на бугарските колеги

Аналитичарите и експертите за оваа проблематика нагласуваат дека злоупотребувањето на европските институции не е новина, а последните испади на бугарските европратеници од крајно националистичката...

Самит во Каиро: Арапските лидери го осудија двонеделното израелско бомбардирање на...

Арапските лидери на денешниот Самит во Каиро го осудија двонеделното израелско бомбардирање на Појасот Газа, повикувајќи на обновени напори за постигнување мировно решение на...

МНР ги осуди вчерашните инциденти пред, за време и по натпреварот...

Министерството за надворешни работи (МНР) ги осудува вчерашните инциденти во Скопје, пред, за време и по натпреварот Шкупи – Левски. Насилството, како што наведува,...

Сојузниците на САД се противат на одлуката за испраќање касетни бомби...

Земјите сојузнички на САД изразија загриженост поради одлуката на Вашингтон за доставување на касетни бомби во Украина. Во петокот, САД потврдија дека испраќаат контроверзно оружје...

Папата Франциск лут и згрозен поради палењето на Куранот

Папата Франциск изјави дека го налутило и згрозило палењето на светата книга Куран и дека го осудува и отфрла дозволувањето на таквиот чин како...

Најсилно го осудувам секој повик за насилство, рече Борел

Високиот преставик за надворешна и безбедносна политика, Жосеп Борел денеска го осуди инцидентот со нападот во Охрид  истакнувајќи дека се неприфатливи изјавите кои ги...

За евроамбасадорот Гир, неприфатливи се изјавите на европратеникот Џамбаски за Пендаровски...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ја осуди изјавата на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во врска со територијалните претензии и ја оцени како неприфатлива. Во врска со неодамнешните...

МНР со остра осуда на изјавите на Џамбаски, Пендаровски да реагира...

Министерството за надворешни работи уште еднаш остро реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и Министерството...