Ознака: Олимписки игри

Продадени се 6,8 милиони билети за ОИ во Париз, најголем интерес...

Остануваат повеќе од 14 месеци до церемонијата на отворањето на Игрите во Париз 2024, а продадени се веќе 70 отсто од 10-те милиони билети...

Швајцарија прва земја со пет алпски злата на едни ЗОИ

Мишел Гисин го одбрани златото од Пјонгчанг во 2018 година во алпска комбинација за петта олимписка титула за Швајцарија на Игрите во Пекинг ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ...

Прво злато за Лара Гут-Бехрами

Швајцарската скијачка на минатите две ЗОИ, во Сочи и во Пјонгчанг, беше четврта во супервелеслалом. Таа има и две олимписки бронзи и е првата...

Почнува трката по 109-те златни медали

На ЗОИ 2022 ќе има речиси 3.000 спортисти од 91 земја (најмногу од САД, 224, Македонија ќе има тројца), кои ќе се натпреваруваат во...

Отворање во знакот на мотото на ЗОИ – „Заедно за заедничка...

УТРЕ ПОЧНУВААТ ЗИМСКИТЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ПЕКИНГ Церемонијата на отворањето на 24. Зимски олимписки игри (ЗОИ) 2022-та во Пекинг почнува утре напладне по средноевропско време,...

Северна Кореја емитува натпревар од Олимписките игри денови по нивното затворање

Севернокорејската државна телевизија го објавила првиот извештај од Олимписките игри во Токио два дена по затворањето. Според извештаите на локалните медиуми, Корејската централна телевизија оваа...

Убедливи победи на Шпанија и Србија

Дерби мечевите на ватерполо турнирот на Олимписките игри, во Токио, донесоа лесни победи на Србија и Шпанија во дуелите со Црна Гора, односно Хрватска. Србија...

Илејн Томпсон го одбрани златото на 100 метри

Атлетичарките од Јамајка победија на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио. Златниот медал, со време на нов олимписки рекорд, го одбрани Илејн...

Злато и светски рекорд за Велика Британија

Мешаната штафета на Велика Британија освои златен медал на 4×100 мешано, на Олимписките игри во Токио, постави нов светски рекорд. Решавачката предност, во конкуренција на...

Македонското сонце на градите на самурајот го шири олимпискиот дух

Летните олимписки игри во Токио веќе се во тек, а група аниматори се надева дека ќе помогне луѓето да ги зафати олимпискиот дух и...