Ознака: Одисеј

Десетминутен аплауз за маестралната изведба на „Одисеј“ од Драмскиот театар од...

Актерите од Драмскиот театар од Пловдив синоќа во велешкиот театар Јордан Хаџи Kонстантинов- Џинот ја претставија театарската претстава „Одисеј” по Хомер. Полната сала ги испрати...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ со награда од Советот на...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ја доби престижната „Одисеј“ - награда за Човекови права на Советот на Европа...

Екот од Античкиот театар го отвори небото над Македонија

Годинешното „Охридско лето“ кулминира со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски Со маестралната изведба на театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски,...

Итрецот Одисеј наспроти Итар Пејо и Насрадин-(х)оџа

Сигурен сум дека сте го гледале филмот ,,Троја“. Приказната се случила 1.200 години пред да се роди Исус Христос и цели 900 години пред...