Ознака: новинари

Затворски казни за десет вработени во весникот „Заман“

Десет вработени во весникот „Заман“, кој е затворен од турските власти, денеска се осудени на затворска казна во траење до девет години, под обвинение...

Репортери без граници: Во Кабул убиени најмалку девет новинари, шестмина повредени

Организацијата Репортери без граници (РСФ) денеска соопшти дека помеѓу жртвите од денешниот напад во Кабул загинале најмалку девет новинари, а шестмина се повредени. Претставникот на...

Во Турција осудени 14 новинари поради тероризам

Турскиот суд вчера осуди 14 новинари вработени во весникот „Џумхуриет“ на затворски казни под обвинение за тероризам, додека тројца се ослободени. - Новинарите се осудени...

Европарламентот усвои Резолуција за заштита на новинарите

Европскиот парламент денеска со големo мнозинство усвои Резолуција за заштита на новинарите. Во текстот на документот, за чие усвојување гласаа 573 од вкупно 750-те членови...

Селмани: Да се смени практиката на неказнивост за нападите врз новинари

Да се смени долгогодишната практика на неказнување за нападите врз новинари. Институциите долги години ја толерираа оваа практика, а во некои случаи дури и...

ОБСЕ загрижени за безбедноста на новинарите во Косово

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Арлем Дезир и шефот на мисијата на ОБСЕ во Приштина, Јан Брату изразија длабока загриженост за безбедноста...