Ознака: МНТ

МНТ ќе донира средства од продадени билети за лекувањето на Леонид...

По повод 79-от роденден на театарот Овогодишниот 79-ти роденден на Македонскиот народен театар ќе биде хуманитарно одбележен, соопштија од МНТ. - Низ сите години на постоење,...

Во МНТ започнаа пробите за најновата претстава „Хенгинг Араунд“

Во Македонскиот народен театар започнаа подготовките за претставата „Хенгинг Араунд“, во режија и адаптација на Бојан Трифуновски, по текст на Љупчо Јованов. Главните ликови 0...

МНТ одбележува 79 години

Во историјата на Македонскиот народен театар, вчерашниот датум - 31 јануари, е мошне значаен ден. Во тогашната 1945 година, со решението на Президиумот на...

Монобајката „Презимето на розата“ на Оливера Балашевиќ во МНТ

Монобајката „Презимето на розата“, во изведба и режија на Оливера Балашевиќ, ќе гостува на 15 март на големата сцена на Македонскиот народен театар со...

МНТ со „Народен непријател“ гостува во Србија

На годинашниот интернационален театарски фестивал „Борини позоришни дани“, по покана на селекторот на фестивалот Слободан Савиќ (театарски критичар и уредник на РТС), во официјалната...

Почина македонската актерка Катина Иванова

„Со огромно жалење ја споделуваме веста за заминувањето на големата Катина Иванова. Замина нашата колешка Катина Иванова, актерка која повеќе од четири децении беше...

МНТ со „Нема да биде крај на светот“ гостува во Италија

Копродукциската претстава „Нема да биде крај на светот“ на Македонскиот народен театар, „Перипетија продукција“ - Скопје и сараевскиот воен театар САРТР – Сараево учествува...

МНТ со „Народен непријател“ гостува во во Црна Гора и БиХ

Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ во која играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова,...

Во МНТ ќе се одржи „Поетроника“

Македонскиот народен театар најавува несекојдневно доживување со македонската поезија ставена во современ музички контекст. В четврток, на 8 јуни, со почеток во 21 часот,...

Трибина „Македонскиот драмски автор на сцената на МНТ“

Македонскиот народен театар ја организира трибината со наслов „Македонскиот драмски автор на сцената на МНТ“. Настанот ќе се одржи денеска, во 12 часот, на...