Ознака: млеко

Куба се бори со сериозен недостиг на млеко, гориво и лекови

Куба денеска потврди дека побарала помош од Светската програма за храна (ВФП) поради недостиг на млеко во прав за деца, што е уште еден...

Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ тврди дека во земјава е увезено канцерогено млеко...

На 21 септември оваа година во Македонија е увезено преку 20 тони трајно млеко од Република Србија, со рок на важност до 3 февруари...

Кое млеко има најголемо влијание врз животната средина?

Досега студиите не се согласни за тоа дали органските млечни фарми произведуваат повеќе, помалку или приближно исто количество емисии на стакленички гасови. Кравјото млеко...

Просечната откупна цена на млекото е 30-32 денари, трговците наметнуваат цени,...

Според последните податоци нема зголемување на цените кај земјоделците, туку станува збор за нешто што трговците го наметнуваат на грбот на граѓаните. Откупната цена...

Млекото и млечните производи се безбедни, бруцелозата се испитува во повеќе...

Одговорно тврдиме, безбедносниот систем за млекото и млечните производи не е нарушен. Покрај лабораториските испитувања, во спроведувањето на Годишната наредба за здравствена заштита на...

Пазарна инспекција од утре ќе проверува дали поевтиниле макароните и млекото,...

Пазарната инспекција од утре на терен ќе врши контроли по маркетите за да види дали се спроведува одлуката за замрзнување на цените на тестенините...

Млечната индустрија да не ги притиска кооперантите за намалување на цената...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска рече дека очекува сите компании опфатени со замрзнувањето на цените на тестенините и млечните производи да ја почитуваат...

Српските производители истураа увозно млеко на протестот поради ниските откупни цени

Српските производители на млеко денеска протестираа пред Министерството за земјоделство во Белград незадоволни од ниските откупни цени на млекото. Во знак на протест, производителите истурија...

Колку е опасен афлатоксинот, поради кој втор пат се повлекуваат млечни...

Тој токсин секогаш го има во мали концентрации, но треба многу, многу да се конзумира, па за да се појави реакција кај човекот. Граѓаните...

АХВ: Од пазарот се повлекува јогурт „Балaнс плус“ поради повисока концентрација...

Од пазарот се повлекува јогурт „Балaнс плус“, во пакување од еден литар, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство. Била испратена количина која не е наменета...