Ознака: министерство за одбрана

Министерството за одбрана е подготвено да излезе во пресрет за лекување...

Како министерство за одбрана сме апсолутно подготвени да излеземе во пресрет за лекување на украинските војници, но треба да се има во предвид дека...

Министерството за одбрана ќе набавува повеќенаменски транспортни хелихоптери

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за одбрана за потребата на доделување договор за набавка на повеќенаменски транспортни хеликоптери,...

Украинското знаме подигнато пред Министерството за одбрана во знак на поддршка

Пред Министерството за одбрана утрово било подигнато украинското знаме во знак на поддршка за одбраната на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, а во...

Соработката на армиите е доказ за посветеноста кон регионалната безбедност, констатираа...

Заменик министерот за одбрана Тирон Јајага денеска остварил средба со својот бугарски колега Атанас Запријанов, кој е во посета на нашата земја во рамки...

Македонија е подготвена да и помогне на Грција во справувањето со...

Министерката за одбрана на Македонија Славјанка Петровска во телефонски разговор со нејзиниот грчки колега Никос Дендиас ја изразила подготвеност на нашата земја да ѝ...

Песков: Генералот Суровикин е „прашање“ за Министерството за одбрана

Кремљ денес не сакаше да одговори на медиумските шпекулации за судбината на заменик командантот на руските сили во Украина, генерал Сергеј Суровикин, додавајќи дека...

Министерство за одбрана: Италијанските воздухопловни сили ќе учествуваат во патролирање на...

Министерството за одбрана денеска соопшти дека согласно НАТО принципите на заменливост, а во насока на зајакнување на мисијата за воздушно патролирање (AIR Policing) над...

Петровска – Дрекслер: Одлична воено-политичка соработка, силна германска поддршка за евроинтеграциите

Благодарение на силната германска поддршка Северна Македонија денес е членка на НАТО, потенцирала министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната средба со новопоставената амбасадорка...

Вооружен маж се обидел да упадне во руското Министерство за одбрана...

Според руските медиуми, вооружен маж се обидел да упадне во руското Министерство за одбрана, кое се наоѓа во строгиот центар на Москва. Агенциите за спроведување...

АРМ се ослободи од старото вооружување, со донацииите за Украина не...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на брифинг со новинари информираше за процесот на модернизација и опремување на Армијата со кој во континуитет се...