Ознака: мајки

Мајка ми ми подари живот, таа е семе на мојот...

Креативна работилница по повод 8 Март - Светскиот ден на жената, во 4-1 одделение во ООУ „Блаже Конески“ во Скопје Во пресрет на празникот Осми...

Рекордна бројка фудбалерки мајки

Најмногу фудбалерки мајки на ЕП 2022 има во селекцијата на Исланд, пет. Во 2017 година, во еден извештај на ФИФПРО беше наведено дека само...

Жените ќе може да станат мајки во нивните 50-ти години

Израелските научници пронајдоа третман Жените би можеле да бидат мајки на 50-годишна возраст, велат израелските научници, кои успешно го смениле стареењето на човечките јајце-клетки. Како...

Подобра инфраструктура и помош за самохраните мајки во Центар

Подобри инфраструктурни решенија, намалување на новите градби и помош за самохраните мајки побараа граѓаните од градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. Герасимовски, кој е во...

Објавена публикација за самохраните мајки

Во издание на „Една може!“, граѓанска организација за родова еднаквост и унапредување на правата на девојките и жените од маргинализирани категории, излезе публикацијата „Компилација...

Ирска се извини за смртта на 9.000 деца во домовите за...

Ирска денес официјално се извини за скандалот со домовите за невенчани мајки во кои починале 9.000 деца во периодот помеѓу 1922 и 1998 година. -...

Ѓоргиевска: Секоја мајка има право на здравствена заштита

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска денеска се обрати на настан посветен на првиот извештај за ревизија на перинаталната смртност во Северна Македонија...

Мајките по вторпат излегоа на протест за породилно отсуство

Попладне пред владата мајките на деца до шестгодишна возраст и оние на породилно отсуство го одржаа вториот протест против одлуката за враќање на работа...

Мајките излегоа на протест пред Владата

На протест пред владата попладнево излегоа мајките на деца до 6 години, кои според владината одлука треба да се вратат на работа. Тие бараат...

Третина од мајките би ја напуштиле работата ако децата имаат онлајн...

Доколку во новата учебна година училишната настава се одвива онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат работните места, а дури...