Ознака: масакр

Одбележана 30-годишнината од масакрот на пазарот Маркале во Сараево

Функционери на БиХ, Федерацијата на БиХ и округот Сараево денеска им оддадоа почит на жртвите од масакрот на 5 февруари 1994 година од страна...

Во масакр во Илиноис загинаа осум лица, осомничениот пронајден мртов

Мажот осомничен за убиство на осум лица во Џолиет, Илиноис, од кои седуммина од исто семејство, е пронајден мртов во Наталија, Тексас, а се...

Ацо Шопов: „Дванаестмината од сончевата колона на младоста“, 1961 г.

По повод 80 години од масакрот во Ваташа (извадоци) Во оваа приказна нема ништо измислено. Во оваа приказна животот е посилен од зборовите. Во оваа приказна...

Момче од Бихаќ најави дека ќе изврши масакр како вчерашниот во...

Момче од Бихаќ преку социјалните мрежи објави статус во кој се заканува дека ќе направи слично сценарио како во Белград, пренесува Н1 Сараево. Момче од...

Објавен идентитетот на жртвите од масакрот во Цетиње: најстарата има 81,...

Во големиот масакр кој вчера се случи во Цетиње, Вук Бориловиќ усмрти 10 лица, по што е убиен. Црногорската полиција го објави идентитетот на сите...

Црногорската полиција ја објави хронологијата на масакрот во Цетиње

Црногорската полиција соопшти дека врз основа на прибраните сознанија постојат индиции, и врз основа на изјави на лица од непосредното опкружување на В.Б., кој...

Осумгодишно и единаесетгодишно дете меѓу загинатите во Цетиње

По денешниот масакар во црногорско Цетиње во кое настрадаа 11 лица заедно со напаѓачот, директорот на полициската управа Зоран Брѓанин изјави дека во традегијата...

Неплатена кирија причина за масакарот кај Цетиње

Убиецот Вук Бориловиќ, масакрот во Цетиње го извршил по расправија со семејство што живеело кај него како потстанари, откако претходно настанала кавга за нерасчистени...

Абазовиќ за масакарот во Цетиње: Трагедија каква Црна Гора не памети

Не долго по масакрот во Цетиње, во кој се убиени 11 лица, се огласи и црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ. - Се случи трагедија каква што...

Трагедија во Цетиње: Маж пукал во случајни минувачи, загинати се 11...

Единаесет лица се убиени и шестмина се повредени во денешниот инцидент кој се случи околу 16 часот во Цетиње, а црногорската полиција го уби...