Ознака: македонски граѓани

Шест наши граѓани ја напуштија Украина, од Молдавија патуваат кон Бугарија

Шест наши граѓани тукушто ја поминаа границата на Украина и се наоѓаат на безбедно во Молдавија од каде продолжуваат кон Бугарија и потоа на...

Османи: Ја следиме состојбата со нашите граѓани во Украина, две семејства...

Тој информира дека две семејства денеска се обратиле во нашата Амбасада во Киев коишто бараат одредени документи со цел да ја напуштат земјата Министерот за...

МНР апелира државјаните на Македонија да избегнуваат патувања во Украина

Министерството за надворешни работи, следејќи ги одблиску состојбите во и околу Украина, апелира до сите државјани на Македонија кои во претстојниот период планирале посета...

Бугарија од среда целосно ги затвора границите и за македонските државјани

Бугарија го ограничи влезот во земјата, вклучително и за македонските државјани. Забраната за влез ќе стапи на сила в среда, 19 јануари. Се наведува дека...

МНР: Македонските граѓани во Казахстан се на безбедно

Министерството за надворешни работи информира дека согласно остварените комуникации со дел од македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Казахстан, тие се безбедни...

Триесетина македонски граѓани од Авганистан пристигнаа во Скопје

На меѓународниот аеродром Скопје вечерва пристигнаа над триесетина македонски граѓани од Авганистан. Тие беа сместени во воената база на САД во Доха, Катар и успешно...

Заев: Сите македонски граѓани од Авганистан се извлечени

Денеска во Владата на Северна Македонија во организација на премиерот Зоран Заев се одржа координативен состанок со сите вклучени чинители во големата хуманитарна меѓународна...

Вратени 125 македонски граѓани од Шведска, Данска и Холандија

Министерството за надворешни работи информира дека денес беше организиран лет за враќање на 125 македонски граѓани затекнати во Шведска, Данска и Холандија. - Упатуваме благодарност...

Шеесет и тројца македонски граѓани во карантин по враќањето од Црна...

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека во соработка со МНР на Црна Гора и Косово, утрово организираше враќање на 63 македонски...

Фантоми од странство ги празнат сметките на македонските граѓани

Надлежните институции информираат дека се преземаат соодветни мерки да се заштитат граѓаните од несаканите трошоци што настанале од илјадниците повици од неидентификувани броеви. Ваквата...