Ознака: кујна

Што ново може да вкусиме од грчката кујна: луто, горчливо, кисело…?

Сите реакции на грчкиот државен врв што ја рециклираат тензијата меѓу Атина и Скопје, а во врска со т.н. Преспански договор, говорат дека Грција...

Направете кујна по нарачка

Домување Дали планирате да направите кујна по нарачка? Држете се до неколку основни правила за да избегнете разочарување. Тие едноставни правила можат да ви ги...

Зошто никогаш не треба да готвите во изгребана тава

Домување Сигурно имате некоја тава во кујната што ја користите и покрај тоа што е малку изгребана и уништена. Меѓутоа, лекарка предупреди дека сентименталноста кога...

Традиционалната македонска кујна ги освои присутните

Македонското друштво „Сонце“ учествуваше во активностите на проектот „Иднината е во потеклото“, поддржан од Комитетот за национални малцинства при владата на Албанија. Настанот беше...

Медитеранската кујна го намалува ризикот од ковид-19

Медитеранскиот начин на исхрана, кој се состои од многу овошје, зеленчук и риба, може да го намали ризикот од заразување со ковид-19, а во...

Специјалитетите на софиската кујна

Заслепени од желбата за присвојување на целото словенско просветителско и културно наследство, бугарските политичари и политички индоктринираните научници, како аргумент за својата супремација, некритички...

Пожар во кујната во затворот „Идризово“

Вработен во Казнено-поправната установа „Затвор Идризово“ вчера пријавил дека настанал пожар во затворската кујна. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје,...

„Травел магазин“ организира гастропатување низ европската кујна

Еден од начините да се запознаат одредена земја и нација е да се седне во еден ресторан и да се проба некој специјалитет што...

Кујнски предмети што ги користиме секојдневно, а се многу токсични

Кујната e место на кое се наоѓаат многу скриени отрови и потенцијални опасности за нашето здравје. Можеби ќе се изненадите кои сосема обични предмети...

Домување – Како да се ослободите од непријатните мириси во кујната?

Дали често чувствувате непријатни мириси во вашата кујна? Понекогаш отворањето прозорец не е најдобро решение, особено во овие студени зимски месеци. Сепак, постојат трикови...