Ознака: критика

За значењето на уметничката критика денес

СТАВ НА ДЛУМ Односот на ликовните уметници и ликовната критика е слоевит и со длабока онтолошка поврзаност. Ликовната критика игра клучна улога во уметничкиот свет...

Зеленски го критикуваше Советот за безбедност на ОН, а потоа си...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска зборуваше во Советот за безбедност на ОН, лице в лице со претставник на Русија која е постојаната членка на...

Турција ги замолчува онлајн-критичарите додека траат историските избори

„Екатимерини“ Кога минатата година експлодира бомба во срцето на Истанбул, при што загинаа 6 и беа ранети повеќе од 80 луѓе, Селџук Ада го направи...

Моќна претстава за малиот обичен човек

Кон изведбата на „За нас почнува нов живот“ со Биљана Драгиќевиќ Пројковска и Нино Леви, во режија на Дејан Пројковски, на Малата сцена во...

Романот „Излезе сејачот да сее“ е вистински споменик на Конески

Критика на Весна Мојсова-Чепишевска Објавен е првиот критички одглас за првиот и досега единствен роман за Блаже Конески, со наслов „Излезе сејачот да сее“ од...

Блинкен упати критика до ФИФА за заканите за капитенските ленти во...

Шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен ја критикуваше денеска ФИФА, која им се закани на фудбалерите со санкции на Светското првенство во Катар доколку носат капитенски...

БСП и „Продолжуваме со промената“ ја критикуваа преодната влада на Бугарија...

Лидерката на бугарските социјалисти Корнелија Нинова за Нова ТВ ја критикуваше преодната влада на Бугарија во областа на енергетската политика. Како што јави дописникот на...

Папата Франциск: Некои црковни водачи се надеваа дека нема да преживеам

Папата Франциск рече дека некои луѓе во Католичката црква се надевaле оти тој нема да ја преживее неодамнешната операција на дебелото црево и ги...

Милановиќ: Бугарија ја шутира Македонија секојпат кога има внатрешнополитички проблеми

Македонија ги исполни сите демократски услови за почеток на пристапување кон Европската унија, но останатите земји продолжуваат „да ја шутираат“ кога и да е...

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање во внатрешните работи на...