Ознака: концертот

Виолинистот Бојан Илкоски солист на концертот „Татковина“

На концертот насловен „Татковина“, кој ќе се одржи вечерва во Филхармонијата, под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, ќе настапи еден од најпосветените музички...

Концертот „Сила“ во Македонската филхармонија

Концертот не случајно носи наслов „Сила“, затоа што сите композиции, ако може да им се даде една генерална оцена, се фокусирани на моќта на...

Концертот „Банда“ со дела од Гинастера, Лобос, Пјацола и Гершвин

Оркестарот на Филхармонијата, вечерва, во 20 часот, ќе го одржи концертот насловен „Банда“, на кој ќе бидат изведени дела од Гинастера, Лобос, Пјацола и...

Со концертот на „Баланеску квартет“ почнува циклусот „Збор, два за музиката“...

Во Филхармонијата гостува еден од највозбудливите гудачки квартети на денешнината - „Баланеску квартет“. Иновативен и прогресивен, „Баланеску квартет“ е состав што засекогаш ги смени...

Брилијантната виолинистка Марија Солозобова солистка на концертот

Филхармонијата прославува 77 години од формирањето Оркестарот на Филхармонијата в сабота, во 20 часот, со концертот „Убава Русија“, ќе прослави 77 години од формирањето. Како...

Филхармонијата ја завршува сезоната со концертот „Данте“

Рускиот пијанист Андреј Гугнин, кој ќе настапи како солист, е исклучителен уметник и виртуозен изведувач, кој поседува разновидна и префинета техника што ѝ служи...