Ознака: конфликт

Кој да го вклучи црвеното светло

Како и да е, Македонија и регионот треба да се навикнат дека помудро би било да се намали значењето на овие националистички изливи на...

Русија сака замрзнат конфликт во Сирија?

Џонатан Спаер Крајната цел на Москва не е победа на сирискиот лидер Башар ал Асад туку заштита на руските интереси, а тие значат понатамошно поткопување...

Премиерот и претседателката во отворен конфликт

Една од причините за разидувањето во државниот врв е тоа што Грабар-Китаровиќ сака јавно да се дистанцира од непопуларноста на Пленковиќ и така посилна...

Кој ќе победи во новата „голема игра“?

Сведоци сме на нова „голема игра“, на конфликт помеѓу големите сили, кои сѐ пожестоко се обидуваат да го потиснат влијанието на соперникот. Ваквата ситуација...

Вучиќ е против „замрзнат конфликт“ со Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е против идејата за „замрзнат конфликт“ за прашањето на Косово и Метохија, иако таа е најреална опција, на Србија...