Ознака: колумбија

Јаделе брашно, бобинки и семки: Децата раскажале како сами преживеале 40...

Четири мали деца, кои беа пронајдени живи во јужна Колумбија, пет недели откако авионот со кој патуваа се урна во густа џунгла, се во...

Како четирите деца сами преживеаjа 5 недели во џунгла

Пронајдени живи четири деца исчезнати во авионска несреќа во Колумбија Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами...

По пет недели пронајдени живи во џунглата четирите деца, исчезнати во...

Четирите деца од домородна заедница во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата по повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Колумбија ја заплени најголемата нарко-подморница во светот

Колумбиската морнарица излезе со соопштение за запленување на најголемата нарко-подморница во историјата на Колумбија, пренесува МИА. Како што јавуваат колумбиските медиуми, подморницата е долга...

Претседателот на Колумбија им понуди спогодба на наркокартелите

Колумбискиот претседател Густаво Петро предложи шверцерите на дрога кои ги почитуваат владините услови, се предаваат и напуштаат криминални активности да не бидат екстрадирани во...

Ветувањата за еднаквост му донесоа историска победа на поранешниот герилец

Левичарот и поранешен герилец, Густаво Петро е избран за нов претседател на Колумбија, прв од редовите на левицата во колумбиската историја. Петро освои 50,5...

Пукање во трговски центар во Колумбија, 12 повредени

Дванаесет лица се повредени во инцидент со пукање во трговски центар во Колумбија, Јужна Каролина. Во врска со инцидентот приведени се три лица кои имале...

Лудата куќа во Колумбија сѐ побарана туристичка атракција

Куќата изградена наопаку во близината на колумбиската престолнина Богота и езерото Гуатавита стана локална туристичка атракција. И целиот мебел во „Каса лока“, како што...

Во Колумбија откриен еден тон кокаин наменет за Балканот

Колумбиската управа за борба против наркотици при рутинска проверка во пристаништето Буенавентура открила контејнер во кој имало еден тон кокаин, при што товарот бил...

Мрежата на колумбискиот наркокартел „Клан дел Голфо“ се протега до Балканот

Колумбиските власти се решени да го разбијат наркокартелот „Клан дел Голфо“, чија мрежа се протега до 28 држави ширум светот, меѓу кои дел се...