Ознака: „Киненова“

Нова програма насловена „Вистула“ на „Киненова“

Со проекција на филмот „Враќање во тие денови“ во режија на Конрад Аксинович во Кинотеката на Македонија беше означен почетокот на програмата „Вистула“ на...

Добитничката на „златна мечка“, Илдико Ењеди, на „Киненова“

Со доделување на наградата за особен придонес во филмската уметност на режисерката Илдико Ењеди и проекција на хрватскиот филм „Чичко“, во режија на Давид...

Сѐ поквалитетни деби-остварувања на „Киненова“

Од 7 до 14 октомври ќе се одржи новото издание на меѓународниот фестивал на дебитантски филм „Киненова“, под слоганот „Првиот секогаш остава трага“. Со проекции...

„Киненова“ за првпат ја претставува современата ирска кинематографија во Македонија

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, годинава во рамките на својата редовна програма, за првпат ја претставува современата ирска кинематографија во Македонија. По тој повод на 20-ти...

Свежината од деби-филмовите тешко се повторува во зрелите фази на режисерите

Небојша Јовановиќ, директор на „Киненова“ Реализиравте уште едно издание на меѓународниот филмски фестивал „Киненова“... Накратко, како се стигна до шесто издание, тежок ли беше патот...

Филмските критичари едногласни – итно е потребно формирање на Институт за...

МФФ „Киненова“ во рамките на годинашниот фестивал организираше панел дискусија со филмски критичари, насловен: „Филмската критика реалност или инцидент“. Во воведот на панелот, Гена Теодосиевска,...

Шесто издание на фестивалот што веќе стана звучно име во регионот

Отворен „Киненова“ Фестивалот „Киненова“, свечено отворен во киното „Милениум“ со доделување на наградите за oсобен придонес во филмската уметност и проекција на филмот „Бановиќ Страхиња“...

Отворен меѓународниот филмски фестивал „Киненова“

Филмот е величенствена уметност. Уметност на создавање приказни, сензации и емоции. Уметност за која треба лидер и тим, за која треба имагинација и одважност....

Свечено отварање на фестивалот „Киненона“

Шестото издание на фестивалот „Киненова“ вечерва свечено ќе биде отворено во киното „Милениум“ со почеток во 20 часот. На свеченоста ќе биде доделена наградата за...

Мето Јовановски е добитник на наградата за особен придонес во филмската...

Постхумно наградени и Сабина Ајрула Тозија и Љупчо Тодоровски - Упа Наградата за особен придонес во филмската уметност, која ја доделува МФФ „Киненова“ годинава му...