Ознака: Керамика

Отворена изложба на керамички производи во Центарот за култура во Кичево

Пред голем број љубители на уметноста во Центарот за култура во Кичево, беше отворена изложба на дела изработени на осмата по ред „Младинска керамичка...

Стојат ли жените зад античката грчка керамика?

Нова студија тврди дека научниците ја игнорирале улогата на жените керамичари во Грција околу 3.000 години наназад и дека овој неуспех може да говори...

„Клетвата“ на Помпеја ги принудува посетителите да ги вратат украдените артефакти?

Една жена од Канада решила да врати пет артефакти кои во 2005 година ги земала од Помпеја, велејќи дека ѝ донеле несреќа, пренесува Си-ен-ен. Канаѓанката...

Керамика од Церје – Говрлево во Музејот на градот Скопје

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на градот Скопје, ќе биде отворена изложбата: „Скопје пред 8 милениуми 2: првите керамичари од Церје...