Ознака: ингеренции

Османи далеку надвор од своите ингеренции

Министерот за надворешни работи несомнено ја злоупотребува својата функција така што ги користи дипломатските протоколи да ги покани амбасадорите во МНР и наместо да...

Какви ингеренции има претседателот на државата?

Претседателот на ја претставува државата. Тој е врховен командант на вооружените сили. Своите права и должности ги врши врз основа и во рамките на...

Ограничени ингеренции има само во главите на оние што не сакаат...

Ова е четврто продолжение во серијата текстови во кои загатнуваме неколку теми што се однесуваат на улогата на претседателот на државата, поточно како тој...

Освен за Универзална, Ковачевски најави заемање на ингеренциите на Арсовска за...

Владата во рамките на своите надлежности ќе направи се што може за да ги доврши сите големи проекти кои се почнати во Скопје кои...

Гостивар повторно ги доби надлежностите за образованието

Општината Гостивар и градоначалникот Арбен Таравари повторно ги добија надлежностите за разрешување и назначување на директори во училиштата. Раководителката на општинскиот сектор за образование,...

Ердоган положи заклетва и стана претседател со проширени ингеренции

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Парламентот во Анкара положи свечена заклетва за стапување на функцијата, со што официјално почна неговиот нов претседателски...

Шилегов: Град Скопје нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска изјави дека Град Скопје нема ингеренции во дислоцирање на дивоградбите и оти согласно легислативата таа надлежност е на општина...