Ознака: Инаугурација

Каселакис: Ја повикуваме новата власт во Северна Македонија да се вразуми...

Ние, како партија која скапо го плати својот патриотизам, го повикуваме новото раководство на Северна Македонија да се вразуми и да размисли за своите...

Грчките медиуми со реакција за употребата на терминот „Македонија“ од страна...

„Провокација од Силјановска“ е коментарот на дел од грчките медиуми во текстовите за инаугурацијата на новата претседателка Гордана Силјановска Давкова поради употребата на терминот...

Грчката амбасадорка Филипиду јa напушти седницата, Силјановска-Давкова во заклетвата користеше Македонија

Грчката амбасадорка Софија Филипиду, која ја следеше седницата на Собранието за инаугурација на Гордана Силјановска-Давкова за претседателка на државата, ја напушти пленарната сала, во...

Свечена изјава на Силјановска Давкова: Од говорницата порача дека е време...

На инаугуративна седница во Собранието, Гордана Сиљановска-Давкова даде свечена изјава за стапување на функцијата претседател на Македонија во мандатниот период 2024 – 2029. Сиљановска-Давкова...

Митрески го чека извештајот од ДИК и ќе закаже седница за...

Претседателот на Собранието Јован Митрески ќе ја закаже седницата за инаугурација на новоизбраната претседателка Гордана Сиљановска Давкова откако ќе го добие извештајот од ДИК...

Инаугурацијата на Силјановска Давкова најдоцна на 12 мај, кога истекува мандатот...

По официјализирањето на изборните резултати, најдоцна на 12 мај треба да биде свикана собраниска седница за инаугурација на новоизбраната претседателка Гордана Силјановска Давкова. Таа...

Русија ќе продолжи да работи на формирање мултиполарен светски поредок, истакна...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе продолжи да работи со партнерите за формирање мултиполарен светски поредок, како и дека е возможно...

Путин положи заклетва за петтиот претседателски мандат

Рускиот лидер Владимир Путин на свечена инаугурација во Големата палата во Кремљ денеска положи заклетва за новиот, петти едноподруго, шестгодишен мандат на чело на...

Стано: Амбасадорите на ЕУ, САД, Германија, Велика Британија, Балтичките земји, нема...

Денеска во Москва ќе се одржи инаугурацијата на старо-новиот руски претседател, Владимир Путин, со што и официјално ќе започне неговиот петти шестгодишен мандат, а...

Во пресрет на инаугурацијата на првата италијанска премиерка

На изборите во Италија победа на крајната десница Италија првпат во историјата ќе добие жена премиер - Џорџа Мелони. Мелони и нејзината партија Браќа на...