Ознака: Илир Мета

Решението за ЗСО е во почитувањето на договорите од Брисел и...

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, смета дека во надминување на ситуацијата создадена меѓу Србија и Косово, Албанија...

Мета предупреди дека надворешниот долг на Албанија ќе надмине 107 отсто...

Лидерот на Партијата на слободата и до средината на минатата година претседател на Албанија, Илир Мета, предупреди дека надворешниот долг на земјата ќе надмине...

Mета ги обвинува Белград и Рама за тензиите на Косово

Лидерот на Партијата на слободата Илир Мета, кој до 24 јули беше претседател на Албанија, коментирајќи ги случувањата на северот на Косово, рече дека...

Мета: Во изминатите пет години Албанија ја напуштиле 58.000 ученици

Лидерот на Партијата на слободата Илир Мета, кој шеф на државата беше до 24 јули годинава, денеска одржа средба со средношколци во Тирана, на...

Панорама

Подготвил: Mарјан Велевски Белград - Српскиот претседател Александар Вучиќ подготви дециден и жесток одговор до Брисел, а одговорот на јавноста ќе ѝ биде соопштен најдоцна...

Уште една пријава за Илир Мета за организиран криминал и корупција

Уште една пријава доставена до Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција (СПАК) против поранешниот претседател Илир Мета и неговата сопруга Моника Круемади. Пријавата ја...

Мета: Беше чест и привилегија, посакувам сѐ најдобро за татковината

Неколку часа пред истекот на неговиот петгодишен претседателски мандат, Илир Мета преку објава на социјалната мрежа „Фејсбук“ изразува благодарност и им посакува се најдобро...

Мета обвини дека депопулацијата на земјата е намерна антинационална агенда

Албанскиот претседател во заминување, Илир Мета, преку објава на Фејсбук, реагираше на  истражувачката сторија, објавена од Гласот на Америка, каде се наведува дека во изминатите...

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од бугарскиот парламент

Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото за Македонија“.  Во објава на Твитер,...

Мета: Не ме сакаат за претседател оние ги што кршат...

Албанскиот претседател Илир Мета продолжува со пораки преку социјалните мрежи, зачестени по расправата во Уставниот суд околу одлуката за негово разрешување, донесена од парламентот...