Ознака: згради

Оштетени хидранти, украдени панични светла, мебел и велосипеди по ходниците и...

Противпожарниот сојуз на Скопје има посетено 2.800 станбени објекти и најдено низа неправилности Велосипеди, мотоцикли и стар мебел се само дел од работите оставени на...

Богдановиќ за зградите спроти „Холидеј ин“: Потребна ни е поддршка од...

Градоначалникот на oпштина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со секретарката на општината, Маја Ралевска, утринава одржаа онлајн состанок со Државната комисија за спречување на корупцијата...

Скопско- инфо

Денеска без струја дел од жителите на Општина Сарај Дел од жителите на Општина Сарај, денеска, пет часа ќе останат без напојување со електрична енергија....

ЕБОР преку кредити ќе им ја подобрува енергетската ефикасност на зградите...

Европска банка за обнова и развој (ЕБОР), во соработка со една од домашните комерцијални банки, ќе додели пет милиони евра преку кредити наменети за...

Згради потонати во облаци прав

Повеќе од половина година некои од аеродромци што живеат во близината на булеварот АСНОМ се задушуваат во прашината што ја создаваат градежниците, кои работат...

Мал е бројот на коси рампи во голем број згради

Од Националниот сојуз на лицата со телесен инвалидитет изјавуваат дека како земја многу доцниме во однос на европските регулативи за пристапност. Се градат многу...

Повеќе од милион објекти во Србија не би издржале земјотрес со...

Повеќе од милион објекти во Србија не би издржале земјотрес со јачина од 6 степени по Рихтеровата скала, предупредуваат експертите. Една од најважните мерки за...

Рама: Зградите, генерално, се стабилни

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено...

Колку пополн резервен фонд толку позадоволни станари

Станарите најтешко се договараат за големите инвестирања во зградите за колективно домување, тврдат од Регулаторната комисија. Затоа во повеќе згради не функционираат лифтовите, прокиснуваат...

Гулабите во таванските простори непожелни гости

Во летниот период дел од станарите на некои згради има проблеми со гулабите што се населуваат во поткровјата. Орнитолозите велат дека на гулабите честа...