Ознака: Еди Рама

Левица: Еди Рама го поддржува процесот за бугаризација на Македонците во...

Во соседна Албанија, на 18 септември започна пописот преку кој власта на Еди Рама, помага за бугаризација на Македонците во повеќе општини, како дел...

Европските лидери побарале од Белград и Приштина да ги спроведуваат договорите,...

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и таа повикале на спроведување на веќе постигнатите договори на...

Француско-германскиот план е најдоброто што Косово може да го добие, смета...

Во интервју за поткастот „Внатре во Албанија“ со новинарката Алис Тејлор, албанскиот премиер Еди Рама не ја исклучи можноста за средба меѓу лидерите на...

Однесувањето на Курти не води до целта, пристапот на Приштина му...

Премиерот на Албанија Еди Рама, во врска со обвинувањата на косовската Влада кон специјалниот пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, рече...

Секоја алтернатива надвор од француско-германскиот план е игра со оган, порача...

Пред утрешната средба Вучиќ-Курти во Брисел, албанскиот премиер Еди Рама оцени дека „секоја друга алтернатива, освен итно, сеопфатно спроведување на договорот за француско-германскиот план...

Нов министер за локална самоуправа ќе биде Македонец

Албанскиот премиер изврши реконструкција на Владата Подготвил: Mарјан Велевски Премиерот на Албанија, Еди Рама, изврши реконструкцијата на Владата и разреши шестмина министри во својот кабинет. Рама...

Бавниот автобус на ЕУ станува интересно место за престој, вели Рама

Албанскиот премиер Еди Рама ја поздрави пораката на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи, кој ја пренесе подготвеноста на Европската комисија за секој предлог што...

Замислете како се чувствуваат сојузниците на Приштина кога гледаат како Албанците...

Албанскиот премиер Еди Рама денеска го оцени инцидентот во приштинскиот парламент како срам што ѝ штети на Приштина на меѓународен план. Се степаа пратеници во...

Вучиќ и Рама истакнаа дека почнале да го менуваат лошото политичко...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама вечерва по средбата во Белград изјавија дека двајцата по повеќе децении во односите...

Не отидов во Приштина да се оженам за Курти, тој е...

Албанскиот премиер Еди Рама на заедничката конференција одржана со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, упатил критика кон неговиот косовски колега Албин Курти, велејќи...