Ознака: европол

Европол: Бугарите, Романците, Србите и Украинците меѓу главните учесници во шверцот...

Бугарите, Романците, Србите и Украинците се главните учесници во најопасните криминални мрежи за трговија со луѓе во ЕУ со цел трудова и сексуална експлоатација,...

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на...

Ризикот од терористички напади во Европа е зголемен откако Хамас го започна нападот врз Израел на 7 октомври, соопшти полицискиот орган Европол за ДПА. -Неодамнешните...

Повеќе од 500 уапсени во операцијата на Европол низ јужна Европа

Европол уапси 566 лица и заплени повеќе од 300 парчиња оружје и речиси еден тон дрога низ јужна Европа, како дел од координираните заеднички...

Купувале храна со поминат рок, па го менувале датумот на употреба,...

Полицијата во неколку земји-членки на ЕУ откри криминална мрежа што оперира со повторно воведување храна со поминат рок во синџирот на снабдување и уапси...

Разбиена голема албанска нарко мрежа во акција на Европол, уапсени 35...

Во заедничка акција на Европравда, Европол и органите на прогонот во Германија, Италија и Холандија, разбиена е мрежа на шверцери на дрога главно составена...

Терористите од „ќелии“ сега преферираат да дејствуваат „соло“

Интересни новитети за заканите од тероризам во најновиот извештај на Европол Европол го објави најновиот извештај за состојбата со тероризмот во Европската Унија, кој ја...

Пријавени 28 обиди за терористички напади во ЕУ минатата година, расте...

Според извештај на Европол Земјите-членки на Европската унија (ЕУ) пријавија 28 обиди за терористички напади во 2022 година, а извештај на европската полиција Европол за...

Разбиена нарко-група во Германија и Белгија, уапсени 17 Албанци

Во заедничка акција на германската и белгиската полиција во која учествувале околу 300 полицајци разбиена е нарко-банда која шверцувала хероин и кокаин, јавија албанските...

Во акција на Европол уапсени 288 лица за илегална трговија на...

Меѓународната акција против илегалната трговија на дарк веб заврши со апсење на 288 лица и заплена на околу 51 милион евра во готовина и...

Европол: Преку „подземна“ банка испрани 180 милиони евра од трговија со...

Европол соопшти дека во заедничка акција со белгиската и шпанската полиција откриен е сложен и професионален систем за перење пари преку поморските и воздушните...