Ознака: државјанство

„Види, летам!“ – претстава за бегалците, барателите на азил и лицата...

Истражување на човечката издржливост „Вондерленд театар“ го најави својот најнов театарски проект, „Види, летам!“ – истражување на предизвиците со кои се соочуваат лицата со статус...

САД ќе воведат построги правила за добивање државјанство

САД ќе воведат поригорозни правила за добивање на државјанство односно го променат тестот за државјанство, за што критичарите тврдат дека ќе им отежне на...

Јотова му врачи државјанство на Пендиков, кој веднаш изрече нови обвинувања

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова лично на официјална церемонија му го врачи бугарското државјанство на Христијан Пендиков. Јотова рече дека врачувањето и претставува огромна чест и...

Германија ги менува прописите за добивање државјанство

Странците кои живеат во Германија повеќе нема да мора да се откажуваат од своите пасоши за да добијат германско државјанство, а можат да аплицираат...

Пренџов закажа собраниско сослушувањето на Димовски за државјанството на Онишченко

Претседателот на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и Агенцијата за разузнавање Љупчо Пренџов за денеска го закажа продолжението...

Се истражуваат пропустите при одлуката за државјанството на Онишченко

Се спроведува истрага за да се констатираат пропустите при носењето на одлуката за давање државјанство на Олесандр Онишченко, изјави денеска портпаролот на Владата Мухамед...

Скандалот со државјанството на Онишченко е тежок удар и голема дамка,...

Скандалот со државјанството на Онишченко е тежок удар и голема дамка, нагласи министерот за надворешни работи Бујар Османи, потенцирајќи дека земјата од него може...

Владата иницира одземање на државјанството на Онишченко

Согласно членот 14 од Законот за државјанство, Владата денеска побара да започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Македонија за...

Спасовски за случајот на Онишченко: Владата има дискреционо право при одлучување...

Владата има дискреционо право дали некому ќе даде државјанство или не, кажа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при готувањето во емисијата „24 анализа“...

Дури и премиерот не може да ги знае процедурите во секоја...

Премиерот очекува извештај во однос на процедурите Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека упатил барање до институциите, кои биле вклучени во донесувањето позитивни мислења за...