Ознака: Доналд Трамп

Врховниот суд на Колорадо му забрани на Трамп учествo на претседателските...

Врховниот суд на Колорадо донесе одлука со која забрани претседателскиот кандидат Доналд Трамп да се најде на гласачкото ливче за избор на претседател во...

Трамп би бил „диктатор на еден ден“, ако се врати на...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека „нема да биде диктатор доколку се врати на власт во 2025 година, освен првиот ден“. Тој го...

Предизборната кампања на Трамп собра над 45 милиони долари во изминатите...

Кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека примила повеќе од 45,5 милиони долари донации во третиот квартал од годината, што е далеку...

Не се плашам да одам во затвор, имам повеќе поддржувачи од...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека не се плаши да заврши во затвор бидејќи, како што наведе, кривичната постапка против него е...

Републиканците разменија остри удари на партиската дебата без Трамп

Неколку претенденти за републиканската претседателска номинација разменија остри удари за време на нивната прва партиска дебата вчеравечер, борејќи се да завршат на второто место...

Републиканци бараат од Трамп да се откаже од претседателската трка

Неколку угледни членови на Републиканската партија на САД, вклучително и претседателските кандидати за 2024 година, го критикуваа поранешниот американски претседател Доналд Трамп по неговото...

Трамп собрал милиони за претседателската кампања по обвинението

Претседателската кампања на поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека тој собрал седум милиони долари откако беше обвинет минатата недела. - Претседателот Трамп собра повеќе...

Ќе важи ли законот во САД еднакво за сите, независно дали...

Низ призмата на владеењето на правото и принципот на неселективност на легислативата и институциите во Америка Подготвил: Mарјан Велевски Индиции за корупција на Бајден, ќе се...

Денеска поранешниот претседател на Америка излегува пред Федералниот суд во Мајами:...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се соочува со голем број обвинувања, а најновото во низата е федералното обвинение за кршење на Законот за шпионажа...

Трамп посегна кон испробаните трикови, но тешко ќе ја спинува првата...

Дали некој верува дека јас би однел, тогаш речиси 60-годишна жена, што не ја познавам, во соблекувална во стоковна куќа..., запраша Доналд Трамп на...