Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25331)

Домување

Лесен начин за отстранување на нечистотијата меѓу плочките Просторот помеѓу плочките се валка многу брзо, дури и откако ќе инсталираме сосема нова бања или кујна....

Во Кина пронајдена златна маска меѓу реликвии стари 3.000 години

Златна маска што датира од пред 3.000 години е пронајдена во југозападна Кина, меѓу голем број реликвии. Реликвиите се пронајдени во археолошката област Саншингдуи,...

Копенхаген на врвот поради ниската стапка на криминал

Објавена листата на најбезбедни градови за 2021 година Безбедноста одамна е најважната грижа на патниците кога одлучуваат за некоја дестинација за посета. Меѓутоа, светот се...

Фитнес за лице за ослободување од брчките без ботокс

Појавата на подбрадокот често се поврзува со зголемување на телесната тежина, но не мора да имате прекумерна тежина за да го имате. Можете да...

Панорама

Атина – Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, испрати наредба до грчката амбасада во Анкара да достави демарш за нелегален риболов на турски...

Хрватска размислува за повторно вакцинирање на здравствените работници

Хрватскиот епидемиолог од Заводот за јавно здравство, Ива Пем Новосел, гостувајќи во ХРТ, каде што зборуваше за состојбата со коронавирусот, истакна дека Хрватска сѐ...

Борбени возила и специјални сили не многу далеку од границите на...

Приштинските власти со блиндирани возила, но и голем број специјални полициски сили вчера почнаа ненајавена акција, во која ги отстрануваат српските регистарски таблички на...

Одбележени 75 години од пензионерското организирање

Вчера, 20 септември, на Денот на пензионерите во нашата земја, со пригодна свечена седница, Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија ја одбележи 75-годишнината...

Чекале попишувач, им заѕвонил соседот

На овие простори и особено во Македонија, од памтивек се одомаќинила и останала изреката да му црне козата на комшијата, како своевиден шегобиен показател...

Нов импулс на САД за европските интеграции

Со најновите изјави на високи функционери од Вашингтон се чувствува нов импулс за забрзување на европската интеграција, а со тоа и одблокирање на бугарското...