Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25217)

Тркалезните огледала повторно се во мода

Домување Огледалотo е декорација на секој дом. Се чини дека никогаш не e доволно од нив. И како и сите работи што се декоративни и...

Џенифер Лопез ја најави премиерата на „Принудна свадба“

Џенифер Лопез (51) го откри датумот на премиерата на новиот филм во кој таа игра главна улога среде тврдењата дека нејзиниот поранешен свршеник Алекс...

На север на Камчатка масовен помор на ирваси

Во северниот дел на полуостровот Камчатка, во Русија, деновиве дојде до масовно угинување на ирваси. Причина може да биде тоа што животните ги напуштиле...

Зеле Липовача сними своја верзија на „Македонско девојче“

Традиционалната македонска песна „Македонско девојче“ е прва на листата на оние песни што ќе се најдат на новиот соло-албум на основачот на групата „Дивље...

И во музејските продавници се купува во пандемијата

Лани имавме бандани што брзо се продадоа, што дава до знаење дека нашата публика, покрај заштита, сака и естетика и визуелен впечаток, рече директорката...

Панорама / Живот под наем

Атина - По шест месеци пауза, поради карантинот и рестрикциите, од вчера се отворени угостителските објекти во Грција, под посебни правила и протоколи, а...

Бугарија ќе оди на нови избори

Бугарскиот премиер во оставка Бојко Борисов го поддржува ставот на ЕУ против одлуката на Русија да им забрани влез на осум граѓани на Унијата...

Балканот зависен од бавното закрепнување во еврозоната

Годинава економијата во земјите од еврозоната се намали за 0,6 отсто, а слични тенденции се очекуваат и во земјите од Западен Балкан, кои се...

Претставништво на ЕИБ наскоро и во Македонија

ЕИБ ќе продолжи да ги поддржува закрепнувањето од пандемијата, процесот на пристапување кон ЕУ и развојот на виталната инфраструктура и приватниот сектор. Имаме намера...

Тапкање по рамо за Македонија, другите ги туркаат напред

Реалното читање на извештајот на „Фридом хаус“, и покрај пофалбите дека Македонија и Узбекистан се издвоени како „две држави во транзиција со најголем демократски...