Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25203)

Алфадог е кинески одговор на кучето-робот на „Бостон дајнамикс“

Кинеската компанија „Вајлен“ разви роботско куче наречено Алфадог. Тоа е опремено со сензори и вештачка интелигенција, што му овозможува да извршува голем број функции....

Серија кратки документарци за Овчеполието

Овче Поле е регион што воодушевува со природните ресурси и културното наследство и предизвикува со економскиот потенцијал со кој располага. Промоцијата на значењето на...

Бред Пит, Харисон Форд и Хали Бери презентери на „оскарите“

Годинашното доделување на „оскарите“, 93-то по ред, ќе се одржи на 25 април, а на листата на презентери се големи имиња од филмската и...

Талогот од кафето ги заздравува шумите

Пулпата од кафе, која е широко достапна и богата со хранливи материи, обезбедува исплатливо решение што може да помогне во обновувањето на шумите во...

Седум актуелни трендови на уличната мода

Поимот тренд за секого од нас може да има различно значење, но првата асоцијација се актуелни парчиња облека. Притоа се битни два главни параметри:...

Новата колекција на „Лудус“ ја застапува родовата еднаквост

Колекцијата „Постродовост поглавје 4“ на дизајнерот Драган Христов е четврти дел од низата колекции насловени „Постродовост“ и ги застапува темата на родова еднаквост и...

Онлајн презентацијата не може да го замени личното присуство на изложба

Ме радува културниот мост помеѓу Р Чешка и Македонија, пред сѐ, во областа на визуелните уметности, вели Петра Јовановска Петра Јовановска, уметница Петра Јовановска (1972) е...

„Еклектични изохипси“ – изложба на Деспот и на Сандева во Тетово

„Еклектични изохипси“ e насловот на изложбата на уметниците Катерина Деспот и Васка Сандева, која е поставена во Уметничката галерија во Тетово. Поради пандемијата, изложените...

Плакатот „Глаголица“ на биеналиња во Полска и во Боливија

Особено сум среќен, зашто преку плакатот се обидов да воспоставам еден систем што ја обликува и презентира глаголицата како универзална визуелна форма, изјави Лазе...

Панорама / Поштарите не разбираат кирилица

Софија - ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов премиер на Бугарија. Претходно Бојко Борисов изјави дека тој нема да биде кандидат за...