Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25073)

Медицински совет

Храна што помага за регулирање на крвниот притисок Лошата исхрана е еден од клучните фактори за кардиоваскуларни болести. Храна што треба да ја јадете за...

Монтреал прави мостови од рециклирани стаклени шишиња

Канадскиот град Монтреал ќе добие два моста направени од рециклирани стаклени шишиња. Властите во Монтреал тврдат дека ова е прв ваков проект во светот,...

И домашните маски заштитуваат од ковид-19

Некои материјали од домаќинството се дури и поефикасни во спречување на минувањето честички од стандардните Н95 и хируршките маски, вели последното истражување на универзитетот...

Пишувам книга за мојот живот со Стево и Есма

Симеон Атанасов, музичар Симеон Атанасов (44), посвоениот син на Есма и Стево Теодосиевски, чии две деца го носат нивното име, од својата седма година живеел...

Нова сезона на „Дајте музика“ на МРТ

На првиот програмски сервис на МРТ во средата почна да се прикажува новата сезона на серијалот за деца „Дајте музика“. Новите 30 епизоди се...

Самостојна онлајн изложба на Славица Јанешлиева

„Преплетувања“ е насловена самостојната онлајн изложба на Славица Јанешлиева, отворена вчера, која ќе трае до 3 декември и може да се посети на www.slavicajaneslieva.mk. Славица...

Хју Грант вели дека романтичните комедии се лага

Иако е ѕвезда на романтични комедии, Хју Грант (60) не ги обожава сопствените филмови. Актерот е еден од омилените ликови од романтичните комедии, благодарение...

Објавен трејлерот за „Полноќно небо“ што го режираше Џорџ Клуни

По четири години пауза, актерот Џорџ Клуни се најде повторно пред камерите во филмот „Полноќно небо“. Популарниот 59-годишен Клуни последен пат глумеше во филмот...

Верица Недеска во видео за правата на жените во Полска

Спотот бил снимен во Прага и околината, пред еден месец, во услови на пандемија, и се појавил, како што посочува Недеска, „во еден клучен...

Филмски авантури за љубителите на патувања

Многу филмови можат да инспирираат патувања. Или барем да разубават ден поминат дома. Во прилог се неколку филма за сите што сакаат да патуваат. „Експедиција...