Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24777)

Сања Долежал од „Нови фосили“ дел од мјузиклот „Менопауза“

Познатата хрватска пејачка Сања Долежал, долгогодишен вокал на популарниот состав „Нови фосили“, од неодамна работи на новиот мјузикл „Менопауза“, кој се работи според лиценца,...

Калиопи на 9 ноември во белградската „Комбанк арена“

Македонската поп-дива Калиопи деновиве е многу ангажирана со подготовките за својот голем концерт во Белград, кој ќе се одржи на 9 ноември, во „Комбанк...

ПИН-музичката конференција на „Таксират“ по шести пат

Годинава, по 21. пат, се одржува фестивалот „Таксират“, a како дел од него ќе се одржи и новото издание на ПИН-музичката конференција, која ќе...

Андријана Јаневска – прва виолина во „Планетарниот оркестар“ од Лондон

Пресреќна сум што ја добив покана од „Универзал мјузик“ и што ќе имам можност да бидам дел од меѓународниот проект „Планетарен оркестар“. Станува збор...

Илјада и една ноќ

Среде студот во зимата 1887/1888 година, Николај Римски-Корсаков (1844-1908) решил конечно да ја реализира намерата што долго тлеела кај него - да ја заврши...

Народниот театар Битола гостува во Кина

Народниот театар Битола вторпат има можност да гостува во Кина на повеќе сцени со претставата „Детето сонува“ од Ханох Левин во режија на Итаи...

Премиера на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски

Премиерата на играниот филм „Ефектот на среќа“ на македонскиот режисер Борјан Зафировски ќе се одржи вечерва во киното „Милениум“ во Скопје. Со ова остварување...

Панорама

Атина - Лидерот на грчката крајно десничарска политичка партија Златна зора, Никос Михалолилакос, на вчерашното судење во Атина се изјасни за невин по обвинението,...

Отворена вратата за евтина работна сила од Бангладеш, Украина…

Бројот на странските работници во една фирма не смее да биде поголем од една третина од вкупниот број вработени Хрватската влада повеќе нема да ги...

Бизнис инфо

Кина доби дозвола за воведување нови давачки против САД Арбитражното тело при Светската трговска организација (СТО) донесе одлука во корист на кинеската влада, дозволувајќи ѝ...