Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24728)

Гаро Тавитјан во најголемата американска музичка компанија

Музичарот Гаро Тавитјан од неодамна е артист на најголемата компанија во музичката индустрија за тапани и палки во светот „ВИК Фирт“, со седиште во...

Во Кичево ќе гостува групата „Калевала“

По повод 8 Септември, Денот на независноста, вечерва, Центарот за култура од Кичево организира настап на групата „Калевала“. Оваа група првите почетоци ги бележи...

„Клуб 27“ – млади, славни и мртви

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години Вудсток Дали се сеќаваме на легендарната и бизарна, да не речам морбидна, реченица на Џон Дерек од...

Новата концертна сезона под слоганот „Мојата бесмртна љубов“

Од 9 септември Македонската филхармонија ќе ги пушти во продажба влезниците за свеченото отворање на концертната сезона 2019/2020, која ќе ја отворат еден од...

Катерина Брезева и „Соната“ победници на фолк-вечерта на „Охрид фест“

Првата вечер на „Охрид-фест - Охридски“, кој годинава се одржува 26-ти пат, ја одбележа победата на Катерина Брезева и групата „Соната“ од Велес. Првото...

Елена Пренџова ќе оствари резиденцијален престој во Естонија

Слемерката и поетеса Елена Пренџова ќе оствари резиденцијален престој во Тарту, Естонија, идната недела. Престојот е дел од проектот за културна мобилност на „и-Портунус“,...

Кој сѐ доаѓа во Битола?

Во пресрет на „Браќа Манаки“ Јубилејниот, 40. интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој на 14 септември ќе го отвори новиот филм на Педро...

Македонците најмногубројни сезонски работници во Црна Гора

Црна Гора има потреба од дополнителен број сезонски работници. Ова го објави тамошниот завод за вработување, а информациите во медиумите ги пренесе националниот сервис...

Хрватска враќа 2.000 пензионирани полицајци во служба поради мигранти

Хрватска првпат по војната ќе врати во служба 2.000 пензионирани полицајци поради мигрантите и потребата од зголемен надзор на државната граница. Оваа иницијатива ја...

Како се справуваа скопјани со летните горештини

А во бегството од горештините, посебно место имаа прекрасните маалски дворови: со своите сенки, бунари (во кои се ладеа лубениците) или пумпи, алеи со...