Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24636)

„Годзила“ ветува достојно враќање на кралот

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „Фх3х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновото издание на 65-годишната франшиза за познатото чудовиште Годзила,...

Костумите го оживеаја филмот за Елтон Џон

За две недели во кината ќе почне да се прикажува приказната за британскиот пејач, пијанист, композитор и еден од најпопуларните музичари на 20 век...

„Одмаздници: Завршница“ е вистински визуелен и аудиоспектакл

Последниот час од филмот е вистински визуелен и аудиоспектакл. Последната битка е она што постави нови и многу повисоки критериуми за тоа како треба...

„Монструм“ – втор роман на Јанко Филиповски

Јанко Филиповски, на 73 години, пред две години го имаше првиот литературен обид, самостојно го издаде романот „Лузна“, а пролетва, пред читателската публика се...

Поранешните статични музеи мора да станат интерактивни

Музеите тековно растат во нивната улога како културни средишта, а истовремено наоѓаат нови начини за вреднување на нивните колекции, истории и наследства, креирајќи на...

Премиера на „Арапска ноќ“ во Прилеп

Претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе биде изведена во театарот „Војдан Чернодрински“, вечерва, од 20 часот. Бузалковска...

Кунс создава историја – го продаде зајакот за 91 милион долари

Урнат е рекордот за цена што ја постигнало дело на еден жив уметник - скулптурата на современиот уметник Џеф Кунс - балон во облик...

Писателот заслужен за некои од хитовите на „Идоли“ ги претстави бајките...

Македонскиот писател Александар Прокопиев гостува на 12-от Риечки саем на книгата и на фестивалот „Врисок“, во чии рамки во вторникот во Гувернерската палата ја...

Европска контрола за шверцот со цигари

Во Црна Гора неделава ќе престојува експертска мисија на Европската Унија за борба против недозволена трговија со цигари. Нејзина цел ќе биде да се...

Локалните избори со една српска листа

Директорот на канцеларијата за Косово и Метохија во Собранието на Србија, Марко Ѓуриќ, ги повика граѓаните на Косово да излезат на неделните избори за...