Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24630)

Хобс и Шо се здружуваат да го спасат светот

По снимените осум филма, кои заработија речиси пет милиони долари низ светот, франшизата „Пеколни улици“ сега претставува сосема нов проект во кој Двејн Џонсон...

Џејден Смит ќе го игра младиот Кање Вест

Глумецот Џејден Смит ќе го игра раперот Кање Вест во неговите млади години, во новата серија „Омниверс“, која ќе ја продуцира самиот Кање. Станува...

„Дизни“ го одложи филмот „Аватар 2“

Компанијата „Дизни“ соопшти дека ја одложува за една година промоцијата на филмот „Аватар 2“ на Џејмс Камерон, кој премиерно ќе биде прикажан на 17...

Најдобрите улоги на Џорџ Клуни

Џорџ Клуни, американски актер, режисер, сценарист, продуцент, е добитник на два „оскара“, два „златни глобуси“ и многу други награди. Цело време балансира меѓу високобуџетните...

„Ноќ на боговите“ гостува во МНТ

Претставата „Ноќ на боговите“ е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде...

Изложба на Мемети во „Чифте-амам“

Во чест на 550 години од раѓањето на Скендер-бег, во националната галерија „Чифте-амам“ е отворена изложбата на Мифтар Мемети. Неговиот најнов проект опфаќа 4...

Прокопиев гостин на „Врисок“ во Риека

Македонскиот писател Александар Прокопиев е гостин на 12-то издание на Саемот на книгата и книжевниот фестивал на автори „Врисок“, кој ќе се одржи во...

Димитров: Уметниците се покажаа како наши најдобри амбасадори

Во Венеција официјално е отворен павилјонот на Македонија со проектот на Музејот на современата уметност (МСУ) „Субверзија во црвено“ на авторката Нада Прља, во...

Албанско-српска расправија во Тирана

Медиумите во регионот информираа дека почетокот на регионалниот самит во Тирана почнал со студеното ракување меѓу Александар Вучиќ и Хашим Тачи Самитот на западнобалканската шесторка...

ЕБОР ќе обезбеди пари за автопатиштата Скопје – Блаце и Кичево...

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе влезе во финансирање на изградбата на автопатиштата Скопје - Блаце и Кичево - Гостивар, односно за...