Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24498)

Филмска адаптација на книгата за ирскиот криминалец Артемис Фел

Продукцијата „Дизни“ го објави првиот трејлер за авантуристичката акција „Артемис Фел“, во режија на познатиот британски режисер Кенет Брана. Овој филм претставува екранизација на...

Пристигнува „Работилница“ на Лорен Кантет

Филмот „Работилница“ на Лорен Кантет пристигнува на редовниот репертоар во кината. Приказната се одвива во Ла Циотат, град на југот на Франција. Антоан учествува...

Квентин Тарантино се ожени со 20 години помлада манекенка

Американскиот режисер Квентин Тарантино деновиве во Лос Анџелес се венча со израелската пејачка и манекенка Даниела Пик (35). Двојката се запознала во 2009 година,...

Кралот Лир нов предизвик за Ал Пачино

Холивудскиот глумец Ал Пачино се подготвува да биде ѕвезда на нова филмска адаптација на Шекспировата трагедија „Кралот Лир“. Режисер на новиот филм ќе биде...

Балканот се простува од Стефановски

Речиси сите влијателни медиуми во регионот на поранешна Југославија ја објавија веста за смртта на македонскиот великан, драмскиот писател Горан Стефановски. За големината и...

Бизарни факти за познати филмови што не сте ги знаеле

Луѓето обично не обрнуваат внимание на деталите кога ги гледаат филмовите и ретко ги проверуваат деловите од снимањето или фактите поврзани со процесот на...

Последниот фељтон на Блаже Ристовски во „Нова Македонија“

ИН МЕМОРИАМ Почина академик Блаже Ристовски (1931-2018), редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти Македонската академија на науките и уметностите со голема...

Како се местеле директори во МРТВ

Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки биле испраќани до него и до тогашниот...

Се одржаа Деновите на македонската култура во Загреб

Македонско-хрватските јазични, културни и книжевни врски имаат многувековна традиција и континуитет. И денес во забрзаниот и превртен 21 век, тие се пример за светот...